Čo je kryptomena

Posted on Posted inPeniaze

Je digitálna internetová mena, ktorá je založená na zložitom a šifrovanom matematickom algoritme. Výpočtom, overením a šifrovaním časti (bloku) tohto algoritmu, môžete časť meny v nájdenom bloku získať (vyťažiť). Môžete si ju tiež kúpiť, teda vymeniť doláre alebo eurá za Bitcoin a ten za ďalšie kryptomeny. Tak ako každá iná mena, sú kryptomeny určené predovšetkým na rýchle a bezpečné platenie služieb a výrobkov. Môžete teda veľmi rýchlo zaplatiť za výrobok alebo službu tomu, kto menu akceptuje. Vďaka kryptomenám sú platby kdekoľvek hneď a bez poplatku, čo je veľká výhoda, ak platíte za drobnosť ktorej cena je nižšia, než niektoré poplatky za online platby.

ethereum

Prvá kryptomena

Prvou kryptomenou na svete bol Bitcoin. Súčasný tvorca novej trhovej ekonomiky.
Peniaze založené na virtuálnom majetku. História Bitcoinu siaha do roku  2009, kedy mal uľahčiť obchodovanie a bol využívaný aj na platby nie celkom legálnych transakcií. Dôvodom bola jej anonymita, ktorú zaručil sám autor meny keďže nikto presne nevie, kto za ňou stojí. Známy je iba pseudonym Satoshi Nakamoto. Bitcoin je mena, ktorú nemá pod kontrolou konkrétna osoba, nevydáva ju konkrétna banka, ale doluje sa prostredníctvom počítačových kódov. Obchodovanie s bitcoinmi pokojne nazvime priekopníkom svojej doby, pretože efektívne využíva funkciu peer – to – peer (viacero počítačov je vzájomne prepojených a vymieňajú medzi sebou dáta), aby urýchlili transferové platby.

kryptoměna

Predstavuje internetovú peňažnú menu, ktorou je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej siete. Samotný Bitcoin je projektovaný tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín, alebo vlád, nemohol menu umelo ovplyvňovať, falšovať, ani zabaviť. Bitcoin v obehu je definovaný iba matematickými zákonmi. Hoci v  septembri 2012 vznikla Bitcoin Foundation, ktorá sa stará o infraštruktúru Bitcoinu, však stále nemá nadácia žiadne zvláštne právomoci. Rozhoduje len trh a aj preto v súčasnosti dopyt po Bitcoine ženie jeho cenu do astronomických výšok.

4.3
15